Monday, November 24, 2014

Proportional Math

Just the other day i was asked if $40 was a good price for 8 pounds of marshmallows.   I immediately thought of two questions.   What was the price per pound?   Secondly,  how many marshmallows are in each pound?   The second question can vary a bit based on the size of the marshmallow.   For our discussion here, i believe some research has shown that there are about 30 marshmallows in a 10 ounce bag. 

This leaves my two questions.  What is the price per pound as mentioned to me the other day?

After a little shopping, is that the better deal or is it better to buy these smaller bags?

Show your work please.

No comments:

Post a Comment