Purchase List
2 bananas for 19 cents each
1 lb. Grapes for $3.29
2 lb. Ham for $4.99 each
3 loaves of bread for $1.49 each
2 gallons of milk for $1.65 each
2 dozen eggs for 99 cents each
1 box cereal for $3.99
1.5 lb. Ground beef for $6.54 a pound
First, find the total including a 2% sales tax. Then determine the average cost per item purchased.
Have fun. :)
No comments:
Post a Comment